Održana 54. biciklistička trka Kroz Srbiju

Trijumfom Poljaka Jaroslava Kovalčika (Kowalczyk) danas je u Beogradu završena ovodišnja 54. međunarodna biciklistička trka ,,Kroz Srbiju".

Poljski biciklista je posle tri etape i 328,3 pređenih kilometara pobedio u karavnu od 125 vozača sa ukupnim vremenom 10:07,39. Drugo mesto u generalnom plasmanu pripalo je Austrijancu Klemensu Fankhauzeru (Clemens Fankhauser), koji je imao tri sekudne slabije vreme, a treći je bio Sergej Nikolajev iz Rusije sa zaostakom od četiri sekunde iza Kovalčika.

Najbolje plasirani domaći biciklista bio je Miloš Borisavljević iz kraljevačkog Metalca, koji je zauzeo 20. mesto sa zaostatkom od minuta iz 12 sekundi. Naš najiskusniji biciklista Ivan Stević, prošlogodišnji pobednik trke ,,Kroz Srbiju", u poslednjoj etapi pokvario je svoj plasman, pa je na kraju trke u generalnom plasmanu zauzeo 59. mesto zaostavši sedam minuta iz pobednika trke.

Stević je, međutim, dobio trofej ,,Bora Ivković", kao najkopletniji biciklista i najbolji takmičar na prolaznim ciljevima. Ovaj trofej ustanovljen je u znak sećanja na poznatog biciklističkog radnika i tvorca trke ,,Kroz Srbiju".

U današnjoj trećoj etapi od Rume do vrha Avale, u dužnini od 81,9 km, pobedio je Georgi Petrov iz Bugarske sa rezultatom jedan sat, 47 minuta i 42 sekunde. Drugo mesto pripalo je u vremenu pobednika etape Luki Ćiriku (Luca Chirico) iz Italije, a treće Bramu Noltenu iz Holandije, u istom vremenu.

Najbolje plasirani srpski biciklista u 3. etapi bio je Miloš Borisavljević (Metalac, Kraljev), koji je imao 17 sekudni zaostatka iza pobednika Petrova i zauzeo je 25 mesto.

Današnja treća, najlakša i najkraća etapa, nije donela izmene u generalnom plasmanu, niti je bilo većih uzbuđenja. Pojedinačni pokušaji odvajanja od grupe po ravnoj stazi nisu uspela. Tek od podnožja do vrha Avale bilo je taktičkih nadmudrivanja. Na tom delu staze Stević je i izgubio najviše dragocenih sekudni da bi bio među prvih deset, pa je na kraju zauzeo skromno mesto.

,,Posle druge etape smo se s koncentrisali na osvajanje bodova za zelenu i tačkastu majicu. Momci iz svih srpskih ekipa su složno radila za Ivana Stevića, koji  je na kraju osvojio dve majice - tačkastu i zelenu, od kojih je jedna bila u znak sećanja na Boru Ivkovića. Zadovoljan sam sa vožnjom i zalaganjem svih domaćih biciklista. Šteta je što se Jovan Zekavica povredio i napustio karavan, jer bi sa njime u ekipi bilo lakše", rekao je posle završetka trke savezni kapiten Radomir Pavlović.

Sportski direktor trke Aleksandar Milenković je bio ispunjen zadovoljstvom kako se trka odbijala. Nije bilo pritužbi na organizaciju i kvalitet naših drumova, ali je istakao da naš biciklizam ostaje uskraćen za bolji rezultat Stevića.

,,U skraćenom izdanju trke, koju smo po novom formatu morali da skratimo na tri dana, ispalo je sve dobro. Zato se posle pohvala stranih ekipa i obećanja da će ponovo doći na našu trku, posebno zahvaljujemo Vladi Republike Srbije, ministarstvima omladine i sporta, vojske i unutrašnjih poslova, kao i ministru Vanji Udovičiću, bez čije podrške ne bi mogli sami to da ostvarimo", rekao je na cilju na Avali direktor trke Ljubomir Živanović.