Arsovićeva oborila državni rekord

Andrea Arsović, osvojila je 20. mesto osmog dana 51. Šampionata sveta u streljaštvu u Granadi u gađanju MK puškom 60 metaka ležeći sa 620,6 krugova što je novi državni rekord (stari 618,6 - Ivana Maksimović, finale Kupa SSS 2014).

Ivana Maksimović je zauzela 27. mesto sa 619,3 kruga. Zlato je pripalo Beati Gaus (Nemačka) sa 626,9 krugova koja ima i pojedinačno zlato u trostavu, srebrnu medalju osvojila je Dong Đi Čen (Kina) sa 625,4 kruga, a bronzanu Esmari van Rinen (Južna Afrika), čiji je trener jedno vreme bio Nemanja Mirosavljev olimpijac Novog Sada, sa 624 kruga. U ovoj disciplini žene ne gađaju finale.

U eliminacijama koje su se računale za ekipni deo Srbija je osvojila 19. mesto sa 1.844 kruga što je bolje od državnog rekorda (1.839 - klub Niš, Prvenstvo Srbije 2014).

- Andrea Arsović je na Šampionatu sveta u Granadi postigla u svim disciplinama svoje najbolje rezultate ove sezone i sa te strane sam prezadovoljan jer je nagrađen ogroman trud koji smo uložili u proteklih nekoliko meseci. Osvojila je i ekipnu bronzu vazdušnom puškom i olimpijsku vizu petim mestom u finalu - komentar je Dragana Donevića trenera Andree Arsović.- Imala je 580 krugova u trostavu, 418,6 krugova vazdušnom puškom i državni rekord MK puškom 60 metaka ležeći. Pokazala je da je najbolja i najborbenija kada je najpotrebniji i to u atomskoj konkurenciji.

MK puškom 60 metaka ležeći srpske juniorke su osvojile osmo mesto sa 1.835,6 krugova (Kolarik 616,8, Babić 613,8, Bireš 606,2). Slavile su Norvežanke i postale, ujedno, i prve svetske rekorderke zbog promene pravila (ocenjivanje na decimalu) sa 1.855,6 krugova. Švajcarska je osvojila srebro sa 1.851,1 krug dok je bronza pripala Kini sa 1.850 krugova u konkurenciji 12 selekcija.

Pojedinačno, Pančevka Tijana Kolarik bila je odlična 12. sa 616,8 krugova, Milica Babić je bila 21. sa 613,8 krugova, dok je u konkurenciji 51 juniorke na 40. mestu završila Marta Birteš sa 606,2 kruga. Pojedinačno zlato osvojila je Ines Nevada (Fracuska) sa prvim svetskim pojedinačim rekordom osnovnog dela od 624,2 kruga.  Rui Jiao Pei (Kina) je druga sa 623,7 krugova dok je treće mesto osvojila Katarina Bridžis iz SAD sa 622,3 kruga.

Održano je muško juniorsko finale vazdušnom puškom u kome Srbija nije imala predstavnike, jer je Nišliji Andriji Milovanoviću nedostajalo 0,4 kruga za plasman među osam najboljih. Svetski juniorski šampion postao je Vladimir Maslenikov (Rusija) sa 206,8 krugova, vicešampionska titula pripala je Hračiku Babajanu (Jermenija) sa 205,7 krugava, dok se bronzom okitio Evgeni Pačenko (Rusija) sa 185,3 kruga.

Poslednju disciplinu na šampionatu sveta, bar što se tiče srpskog streljaštva, gađaće juniorke 18. septembra MK puškom trostav 3 puta 20 metaka (Kolarik, Bireš i Babić).

Na 51. Šampionatu sveta u Grandi, srpski strelci su do sada osvojili tri medalje i dve olimpijske vize za Rio 2016. Zlatnu medalju osvojila je ženska reprezentacija vazdušnim pištoljem (Šekarić, Z. Arunović, Veličković) dok su dve bronzane medalje pripale ženskoj reprezentaciji vazdušnom puškom (Maksimović, Biserčić, Arunović) i muškoj reprezentaciji MK puškom 60 metaka ležeći (Pletikosić, Sebić, Mirosavljev).

Olimpijsku vizu donele su Jasna Šekarić vazdušnim pištoljem i Andrea Arsović vazdušnom puškom. Streljački sport je prvi sport u Srbiji čiji su sportisti ispunili olimpijske norme.

Datum: 16.09.2014. Autor: Branimir Vasić